Jak bezpiecznie zachować się nad wodą?

Odpowiedzi na to pytanie nie brakuje w Internecie, a jednak nadal jest to dość poważny problem.

Z pewnością większość z Was w sezonie wakacyjnym wybierze się na wypoczynek nad wodę. Warto więc przypomnieć sobie najważniejsze zasady bezpieczeństwa.

Na początku jednak trochę statystyk…

Utonięcie to jeden z 10 najpoważniejszych powodów utraty życia oraz jeden z trzech najczęstszych powodów śmierci wśród dzieci. (dane wg. Światowego Raportu Utonięć). Jak wynika z policyjnych statystyk, łącznie w latach 2007-2017 w wyniku wypadku utonęło 5,5 tys. Polek i Polaków. Problem, choć z roku na rok coraz mniejszy, nadal istnieje.

Jak zachować się bezpiecznie nad wodą? Przygotowaliśmy dla Was parę zasad: 

zasada 1. Pływaj w miejscach do tego przeznaczonych i strzeżonych przez ratowników.

To właśnie zadaniem ratowników jest sprawdzać czy w wodzie nie ma żadnych zagrożeń. Ratownicy codziennie sprawdzają na kąpielisku dno, czy jest w pełni bezpieczne, czy jest płaskie, bez dziur, czy innych nierówności, czy jest czyste, czy nie ma tam szkła lub innych zanieczyszczeń. Według statystyk najwięcej ludzi topi się w miejscach niestrzeżonych, a najwięcej ludzi traci życie pływając w rzekach.

zasada 2.  Nie odpływaj daleko od brzegu.

Pamiętaj – nawet jeśli jesteś super pływakiem nigdy nie odpływaj za daleko od brzegu. Każdego może złapać skurcz, każdy może się gorzej poczuć lub źle oszacować swoje siły. Jeśli chcesz pływać daleko, przepłynąć całe jezioro, pójdź na zorganizowany maraton pływacki, gdzie cały czas będziesz pod czujnym okiem ratowników pływających obok Ciebie na łódkach.

zasada 3. Nie pływaj po zmroku lub gdy jest ograniczona widoczność.

Wystarczy, że coś Ci się stanie, a nikt tego nie będzie w stanie zauważyć.

zasada 4. Nie pływaj po zażyciu alkoholu lub innych środków odurzających.

Tutaj nie mamy nawet co komentować! Pływanie pod wpływem alkoholu jest najczęstszą przyczyną utonięć.

zasada 5.  Drogi Rodzicu – niech Twoje dzieci pływają tylko i wyłącznie pod Twoim nadzorem, nie pozwalaj dzieciom pływać, jak wiesz, że uważnie nie będziesz w stanie ich obserwować.

zasada 6.  Nie skaczcie do wody nieznanej.

Nawet jeśli chcesz tylko skoczyć na nogi. O skoku na główkę to już nawet strach pomyśleć.

Pamiętajcie również o zasadach schładzania się podczas upałów, zabezpieczenia się przed słońcem, oparzeniami, udarami, czy odwodnieniem.

Wypoczywajcie nad wodą spokojnie i uważnie.