Strach a lęk przed wodą, czyli psychologia w pigułce…

Strach przed wodą jest zdrową reakcją, lęk przed wodą już nie do końca…

Dzisiaj chcielibyśmy przedstawić Wam trochę wiedzy z psychologii, która dotyczy każdego, kto chce nauczyć się pływania 🙂

Na wstępie warto wyjaśnić różnicę między strachem i lękiem, które bardzo często są uznawane za terminy tożsame. Nie jest to jednak prawdą. Strach jest reakcją emocjonalną na faktyczne zagrożenie życia lub zdrowia. W przypadku wody strach pojawia się, gdy nie mając umiejętności pływania i utrzymywania się na wodzie wpadniemy do wody i zaczynamy się topić.

Lęk zaś jest reakcją emocjonalną na wyobrażone w naszej głowie zagrożenie, które w rzeczywistości najprawdopodobniej zupełnie nie ma miejsca. Lęk wynikać może z negatywnych doświadczeń z przeszłości. Przykładem lęku jest sytuacja, gdy kursant na basenie pod czujnym okiem instruktora lęka się schować głowę pod wodę albo boi się wypłynąć z instruktorem na głęboką wodę.

Racjonalnie patrząc kursant jest w pełni bezpieczny, lecz głowa mu podpowiada inaczej. Wyobraża on sobie negatywne scenariusze lub co gorsza nie umie wytłumaczyć skąd bierze się jego lęk i sprzeciw.

Bardzo często lęk do wody oprócz negatywnych doświadczeń może wywodzić się po prostu z nieznanego. Ludzie boją się tego czego nie znają. Lęk do wody jeśli powodowany jest taką przyczyną szybko zanika wraz z nabywaniem nowych umiejętności i oswajaniem się z wodą.

Przy złych doświadczeniach np. topieniem się, sprawa jest trochę trudniejsza. Wtedy proces nauki pływania wydłuża się. Wymaga od kursanta większych pokładów cierpliwości i motywacji.

Do wszystkich, którzy lękają się wody: odpowiedzcie sobie w pierwszej kolejności na pytanie skąd Wasz lęk się wywodzi? Jeśli wynika z tego, że środowisko wodne jest wam nieznane, to wystarczy, że oswoicie się z wodą i lęk minie. Jeśli zaś jest to problem z przeszłości również jesteście w stanie ten lęk pokonać. Pamiętajcie, aby cały czas być na zajęciach obecnym, a także nie zapominajcie, że instruktor nie pozwoli, aby stało się Wam coś złego 🙂 Ponadto jeśli chcemy pokonać taki lęk musimy cały czas myśleć o tym co robimy. Najgorszym naszym wrogiem jest panika, przez którą człowiek przestaje racjonalnie myśleć.

Lęk do wody powodowany negatywnymi doświadczeniami to prawdziwa walka człowieka z samym sobą, ale jest nam bardzo miło patrzeć jak naszym kursantom udaje się pokonywać takie lęki. Ciężko pracując i nie poddając się, woda może stać się Waszym dobrym przyjacielem 🙂