Czepek pływacki – co warto o nim wiedzieć

 

Czepek kojarzy nam się przede wszystkim z basenem, ponieważ to na tym obiekcie jest używany i wręcz wymagany. 

Czy czepek jest obowiązkowy na basenie?

Czepek nie na każdym basenie jest obowiązkowy. Używanie czepka jest nieobowiązkowe w parkach wodnych i na otwartych kąpieliskach.
W przypadku krytych pływalni jest on jednak wymagany i każdy delikwent lub delikwentka bez czepka z pewnością zostaną wyproszeni z wody.

Na większości wrocławskich basenach należy zaopatrzyć się więc w czepek. czytaj dalej

Korzystny wpływ nauki pływania na dzieci w wieku 4-5 lat

Dzisiaj mamy dla Was ciekawostkę…

W 2013 roku w Australii na Uniwersytecie w Griffith przeprowadzono badanie na 177 dzieciach w wieku 4-5 lat, które uczęszczały na zajęcia nauki pływania w 40 różnych szkołach pływania. Wyniki zaskoczyły samych naukowców.

Dzieci, które pływają mają lepszą koordynację i orientację w przestrzeni, lepiej rozumieją kierunki i strony, są sprawniejsze motorycznie – lepiej chwytają, rzucają, mają bogatsze słownictwo, posiadają bardziej rozbudowane umiejętności liczenia, czy identyfikacji liczb i kształtów, lepiej współpracują w grupie, poprawia się ich pewność siebie.

Do badania wykorzystano wiele różnych testów między innymi testy motoryczne, psychometryczne czy testy językowe.

Podsumowując: według naukowców z uniwersytetu w Griffith dzieci w wieku przedszkolnym, dzięki pływaniu, są lepiej przystosowane do rozpoczęcia edukacji szkolnej.

[Źródło:https://app.secure.griffith.edu.au/…/swimming-a-smart-move…/]

A czy Twoje dziecko umie pływać? 🙂

Serdecznie zapraszamy!

Aktualne kursy pływania dla dzieci znajdziesz TUTAJ

Zabawy i inspiracje oswajające dziecko z wodą.

Drodzy rodzice w procesie oswajania się z wodą Waszych pociech bardzo ważny jest również Wasz w tym udział.

Dlatego poniżej przedstawiamy parę pomysłów, które można zastosować podczas wspólnej zabawy w aquaparku, na basenie lub nawet podczas kąpieli ze swoim dzieckiem.

Owe ćwiczenia pozwolą Waszemu dziecku szybciej oswoić się z wodą, przekonać się do wody. Ułatwi to również i przyspieszy samą naukę pływania 🙂

Wszystkie ćwiczenia są przedstawione w formie zabawy, co jest bardziej atrakcyjne dla dzieci 🙂 czytaj dalej

Jak bezpiecznie zachować się nad wodą?

Odpowiedzi na to pytanie nie brakuje w Internecie, a jednak nadal jest to dość poważny problem.

Z pewnością większość z Was w sezonie wakacyjnym wybierze się na wypoczynek nad wodę. Warto więc przypomnieć sobie najważniejsze zasady bezpieczeństwa.

Na początku jednak trochę statystyk…

Utonięcie to jeden z 10 najpoważniejszych powodów utraty życia oraz jeden z trzech najczęstszych powodów śmierci wśród dzieci. (dane wg. Światowego Raportu Utonięć). Jak wynika z policyjnych statystyk, łącznie w latach 2007-2017 w wyniku wypadku utonęło 5,5 tys. Polek i Polaków. Problem, choć z roku na rok coraz mniejszy, nadal istnieje.

Jak zachować się bezpiecznie nad wodą? Przygotowaliśmy dla Was parę zasad:  czytaj dalej

Współpraca z Sunbarrel.pl

Miło nam poinformować, że nawiązaliśmy współpracę z Sunbarell.pl

Jest to sklep, w którym kupisz najwyższej jakości sprzęty i akcesoria pływackie m.in. znane i kolorowe stroje kąpielowe funkita 🙂

Jeśli jesteście zainteresowani zakupami w tym sklepie napiszcie do nas na biuro@hydracentrum.pl

Przy większym zamówieniu grupowym Sunbarrel obiecał nam atrakcyjny rabat 🙂

Pełny asortyment sklepu dostępny jest na stronie: https://sunbarrel.pl/pl/

Strach a lęk przed wodą, czyli psychologia w pigułce…

Strach przed wodą jest zdrową reakcją, lęk przed wodą już nie do końca…

Dzisiaj chcielibyśmy przedstawić Wam trochę wiedzy z psychologii, która dotyczy każdego, kto chce nauczyć się pływania 🙂

Na wstępie warto wyjaśnić różnicę między strachem i lękiem, które bardzo często są uznawane za terminy tożsame. Nie jest to jednak prawdą. Strach jest reakcją emocjonalną na faktyczne zagrożenie życia lub zdrowia. W przypadku wody strach pojawia się, gdy nie mając umiejętności pływania i utrzymywania się na wodzie wpadniemy do wody i zaczynamy się topić. czytaj dalej

Nauka pływania w grupie czy indywidualne zajęcia nauki pływania? Wady, zalety i dla kogo co?

Nie dla każdego indywidualne zajęcia nauki pływania będą atrakcyjne, nie każdy odnajdzie się na grupowych zajęciach. Skąd wiedzieć jakie zajęcia będą dla mnie lub dla mojego dziecka najlepsze?

Po pierwsze opiszmy jakie są zalety zajęć indywidualnych, a jakie zalety zajęć w grupie.

Indywidualne lekcje, to takie zajęcia gdzie pod czujnym okiem instruktora jedna lub dwie osoby szkolą swoje umiejętności pływackie. W trakcie tego typu zajęć instruktor jest bardziej skoncentrowany na jednej osobie. Jest w stanie cały czas nad nią czuwać, aby nie popełniała błędów, a poziom i intensywność ćwiczeń są całkowicie dopasowane do kursanta. Bardzo często wiąże się to z lepszą efektywnością i szybszą nauką, ale nie zawsze. Bardzo dużo zależy również tutaj od samej osoby uczącej się.

czytaj dalej

Rugby Tag – bezpieczna i przyjazna gra w Rugby dla dzieci.

Słyszeliście kiedyś opinię, że gra Rugby jest bardzo twarda, kontuzyjna lub brutalna? A może sami tak uważacie? Czas na przełamanie stereotypu! W ofercie półkolonii Centrum Pływania Hydra przygotowaliśmy jedną z najlepszych gier zespołowych uczących… pracy w zespole – Rugby Tag. Sprawdźcie, co to za gra i o co w niej chodzi!


Rugby Tag, to odmiana gry w Rugby, przygotowana specjalnie dla dzieci i młodzieży, która bazuje na podstawowych zasadach Rugby. Gra w założeniu jest jednak bezkontaktowa, to znaczy, nie występuje tu element „szarży” – ataku na przeciwnika celem przewrócenia go na ziemię. Zamiast tego, każdy z zawodników posiada tagi – dwie szarfy przymocowane na wysokości bioder po lewej i prawej stronie ciała.

nauka pływania wrocław, nauka pływania dla dzieci wrocław, półkolonie wrocław, nauka pływania dla dorosłych, english swimming lessons

Zadaniem zawodników, jest przeniesienie piłki na pole punktowe przeciwnika. Jeśli jednak przeciwnik zerwie jeden z tagów zawodnika atakującego, musi on w ciągu 3 sekund lub 3 kroków podać piłkę do zawodnika ze swojej drużyny. Jeśli jednak nie zdąży tego zrobić lub obrońca zerwie dwa tagi zawodnikowi będącemu w posiadaniu piłki, sędzia natychmiast dyktuje rzut wolny dla obrońców.

czytaj dalej