Nauka pływania w grupie czy indywidualne zajęcia nauki pływania? Wady, zalety i dla kogo co?

Nie dla każdego indywidualne zajęcia nauki pływania będą atrakcyjne, nie każdy odnajdzie się na grupowych zajęciach. Skąd wiedzieć jakie zajęcia będą dla mnie lub dla mojego dziecka najlepsze?

Po pierwsze opiszmy jakie są zalety zajęć indywidualnych, a jakie zalety zajęć w grupie.

Indywidualne lekcje, to takie zajęcia gdzie pod czujnym okiem instruktora jedna lub dwie osoby szkolą swoje umiejętności pływackie. W trakcie tego typu zajęć instruktor jest bardziej skoncentrowany na jednej osobie. Jest w stanie cały czas nad nią czuwać, aby nie popełniała błędów, a poziom i intensywność ćwiczeń są całkowicie dopasowane do kursanta. Bardzo często wiąże się to z lepszą efektywnością i szybszą nauką, ale nie zawsze. Bardzo dużo zależy również tutaj od samej osoby uczącej się.

Zajęcia w grupie również posiadają dużo zalet, nie wspominam już tutaj o korzyściach finansowych, bo zajęcia w grupie są tańsze od zajęć indywidualnych, ale przede wszystkim nie na darmo jest powiedzenie „w grupie siła”. Bardzo często osoby pływające razem motywują się wzajemnie, są dla siebie wsparciem lub konkurencją. Ponadto takie zajęcia nauki pływania to też znakomity czas na wspólne chwile z innymi ludźmi, z którymi mamy dużo wspólnego. Dla dzieci zajęcia w grupie są bardziej atrakcyjne, bo dzieci mogą się razem znakomicie ze sobą bawić. Warto tutaj podkreślić, że zajęcia w grupie mają sens jeśli te grupy nie są przesadnie liczne. Naszym zdaniem grupa powyżej sześciu osób jest już grupą za dużą. W grupach, gdzie jest więcej niż 6 kursantów, jeden instruktor nie jest w stanie kontrolować i poprawiać każdego.

Aby łatwiej Wam było podjąć decyzję jakie zajęcia będą lepsze dla Was lub dla Waszych dzieci przygotowaliśmy listę pytań, które pomogą w wyborze formy zajęć:

  1. Czy posiadasz lub Twoje dziecko posiada duże lęki przed wodą związane z topieniem się lub innym traumami ?
  2. Czy nauka nowych rzeczy przychodzi Ci z trudnością, bo wydają się być one dla Ciebie przerażające, nieznane?
  3. Czy masz/Twoje dziecko ma, duże problemy z koordynacją?
  4. Czy posiadasz przebyte urazy, operacje, które ograniczają Twoją ruchomość, a co za tym idzie wykonywanie ćwiczeń pływackich?
  5. Czy masz lub Twoje dziecko ma znaczne problemy z koncentracją?
  6. Czy Ty lub Twoje dziecko nie lubicie pracować w grupie?

Jeśli na któreś z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco to z całą pewnością indywidualne zajęcia nauki pływania są przeznaczone dla Ciebie lub dla Twojego dziecka.


ZALETY
Indywidualne zajęcia ⇒ lepsze dopasowanie poziomu do umiejętności pływaka ⇒ więcej uwagi instruktora ⇒ szybsze postępy w nauce (uwaga! nie we wszystkich przypadkach).

WADY
Indywidualne zajęcia ⇒ wysoka cena ⇒ dla niektórych dzieci brak kontaktu z rówieśnikami może sprawić, że zajęcia będą nudne


  1. Czy Twoja motywacja znacznie spada jeśli czujesz i widzisz, że jesteś/twoje dziecko jest, jedyną osobą, która dopiero uczy się pływania.
  2. Czy lubisz współpracować w grupie?
  3. Czy zabawy wspólnie z innymi dziećmi są bardziej atrakcyjne dla Twojego dziecka niż praca z samym instruktorem?
  4. Czy lubisz (Twoje dziecko lubi) zdrową rywalizację?

Jeśli na powyższe pytania odpowiedzieliście twierdząco to zajęcia w grupie będą dla Was i dla Waszych dzieci bardziej atrakcyjne i korzystniejsze.


ZALETY
Zajęcia w grupie ⇒ przystępna cena ⇒ współpraca i wsparcie ⇒ lepsza motywacja ⇒ miły czas spędzony w gronie osób podobnych do Ciebie

WADY
Zajęcia w grupie ⇒ mniej czasu i uwagi instruktora poświęconego dla jednej osoby


Proszę pamiętać, że każdy kursant jest inny. Dlatego polecamy przede wszystkim przyjść na próbną lekcję, po której będzie można już spokojnie stwierdzić jaka forma zajęć będzie najodpowiedniejsza.

Pełny grafik naszych kursów nauki pływania dostępny tutaj.

Artykuł opracowała:
Hanna Nowicka
Instruktor pływania, trener pływania TI,
pasjonatka psychologii i coachingu,
właścicielka szkoły pływania we Wrocławiu