Zabawy i inspiracje oswajające dziecko z wodą.

Drodzy rodzice w procesie oswajania się z wodą Waszych pociech bardzo ważny jest również Wasz w tym udział.

Dlatego poniżej przedstawiamy parę pomysłów, które można zastosować podczas wspólnej zabawy w aquaparku, na basenie lub nawet podczas kąpieli ze swoim dzieckiem.

Owe ćwiczenia pozwolą Waszemu dziecku szybciej oswoić się z wodą, przekonać się do wody. Ułatwi to również i przyspieszy samą naukę pływania 🙂

Wszystkie ćwiczenia są przedstawione w formie zabawy, co jest bardziej atrakcyjne dla dzieci 🙂

Zabawa 1
Basenowy deszczyk

Potrzebny sprzęt: żaden

Zalecany basen: nie ma zalecenia może być i głęboki i płytki.

Twoje dziecko ma problem z moczeniem buzi? Żadna kropelka nie może dostać się do oczu, nosa lub ust?

Spróbujmy zastosować naturalną metodę, z którą żadne dziecko nie może się kłócić. Pewnie niejeden maluch nieraz doświadczył deszczu.

Deszczyk może być na początku niewielki, robimy go ręką. Nabierając w dłoń wody i polewając od góry swoją pociechę. Możemy ubrać to w kreatywne wyobrażenia np. że jesteśmy na morzu i złapał nas deszcz. Możemy również zrobić falę deszczu przez które nasze dziecko musi przejść.

Pomysłów na pochlapanie buźki naszego dziecka jest niezmiernie duża 🙂

Wskazówka: jeśli dziecko ma opory przed wodą, postarajmy się od małego deszczu z przerwami żeby dziecko nie zachłysnęło się wodą, bo może to w takim przypadku przynieść skutek odwrotny do zamierzonego 🙂

Zabawa 2
Mały krokodyl

Potrzebny sprzęt: makaron

Zalecany basen: nie ma zalecenia może być i głęboki i płytki.

Czy widzieliście kiedyś jak krokodyl sunie po wodzie?

Przede wszystkim jest bardzo nisko w tej wodzie i jest wyprostowany stara się płasko leżeć na wodzie. Z takim wyobrażeniem możemy również pouczyć nasze dziecko leżenia na wodzie na brzuchu.

Makaron znajduje się pod pachami dziecka, z przodu mamy pętelkę. Zadaniem dziecka jest wyprostowanie nóg i wyniesienie je wysoko i płasko na wodzie. Buzia jest nad wodą, ale broda dotyka wody. W tej pozycji my jako rodzice trzymamy dziecko za pętelkę makaronu i ciągniemy do przodu.

Dla dziecka jest to bardzo przyjemne uczucie – oczywiście jeśli pozycja na wodzie jest odpowiednia.

Tą samą zabawę można obrócić na plecy i nazwać ją na przykład rozgwiazdą. Dziecko przytrzymywane za głowę przez rodzica próbuje utrzymać się na wodzie rozkładając szeroko ręce i nogi jak rozgwiazda.

Zabawa 3
Dmuchanie piłeczek

Potrzebny sprzęt: kolorowe piłeczki, które unoszą się na wodzie, mogą być nawet do ping ponga.

Zalecany basen: wygodniej na płytkim basenie

Zabawa jakże prosta, a jakże ucząca i potrzebna. Nauka wydechu pozwala  nie napić się wody podczas nurkowania.

Piłeczka utrzymująca się na wodze musi przejść z miejsca A do miejsca B tylko i wyłączenie za pomocą dmuchania w nią. Dziecko szybko zaczyna rozumieć jak dmuchać, żeby piłeczka się przemieszczała do przodu 🙂

Zabawa 4
Puszczanie bąbelków

Potrzebny sprzęt: żaden

Zalecany basen: nie ma zalecenia może być i głęboki i płytki.

Zadanie jest proste. Nabieramy powietrze ustami i dmuchamy ustami do wody tak żeby powstały bąble. Można sobie wyobrazić, że gotujemy basenową wodę 🙂

Jeśli dmuchanie ustami nie sprawia już problemu można spróbować trudniejszy sposób dmuchania do wody nosem. Powietrze jednak zawsze nabieramy ustami.

Zabawa 5
Morski konik

Potrzebny sprzęt: makaron

Zalecany basen: nie ma zalecenia może być i głęboki i płytki. Choć na początek jeśli jest możliwość polecamy płytki.

Dzieci uwielbiają tą zabawę! Czego uczy? Pośrednio utrzymywania się na wodzie. Dziecko uczy się również jak pracować rękami i nogami aby utrzymać się na wodzie oraz poruszać na wodzie.

Morski konik to nic innego jak makaron. Dziecko siedzi w wodzie na makaronie, który znajduje się między nogami.

Na początku zadanie może być trudne, ciężko dziecku może być utrzymać równowagę na wodzie.

Dlatego polecamy na początku aby dziecko mogło się jedną rączką przytrzymać ściany. Z czasem próbuje się puścić ściany i samodzielnie pracując nóżkami i rączkami utrzymać na koniku, tak aby konik nie zrzucił dziecka 🙂

Rodzic musi cały czas asekurować dziecko i pilnować szczególnie na początku żeby się nie przewróciło.

Zabawę można dodatkowo urozmaicać podskokami na koniku, w czym rodzic również może pomóc. Świetna zabawa i nauka jednocześnie.

Zabawa 6
Skoki do wody

Potrzebny sprzęt: żaden

Zalecany basen: głęboki dla dziecka, tak żeby rodzic mógł stanąć na dnie.

Skoki do wody wśród wielu dzieci budzą lęk. Dlatego warto ten trudny element przećwiczyć na początku z rodzicami. Niech rodzic zacznie od skoku dziecka trzymając go za dwie rączki i stojąc w wodzie przodem do dziecka. Niech skok będzie z najniższego brzegu basenu, najlepiej takiego znajdującego się na wysokości tafli wody.

Na początku niech rodzic kontroluje skok, tak żeby dziecko nie zanurzyło za bardzo głowy do wody, nie napiło się wody i nie zraziło do skoków. Z czasem jak widzimy, że dziecku się podoba, należy go poinformować, że przy skoku można zanurzyć buzie, dlatego przed skokiem trzeba nabrać powietrza.

Z czasem staramy się coraz mniej kontrolować skok i pozwalać aby dziecko przy skoku się zanurzyło pod wodę.

** ** **

Wszystkie wskazane zabawy stosujemy również na naszych zajęciach 🙂 Pomagają one oswoić się dziecku z wodą i czuć się w tym środowisku o wiele pewniej i lepiej.

Dzięki temu podczas zajęć z instruktorem dziecko jest bardziej zrelaksowane i może koncentrować się na metodycznych wyzwaniach nauki pływania.

Twoje dziecko jeszcze nie pływa?
Zapraszamy do nas na zajęcia!

WIĘCEJ SZCZEGÓŁÓW I ZAPISY DOSTĘPNE TUTAJ

Jeśli jesteś zainteresowany to zapraszamy do kontaktu tel. 607 826 698 lub mailowego biuro@hydracentrum. pl

Życzymy udanego pluskania! 🙂