Rugby Tag – bezpieczna i przyjazna gra w Rugby dla dzieci.

Słyszeliście kiedyś opinię, że gra Rugby jest bardzo twarda, kontuzyjna lub brutalna? A może sami tak uważacie? Czas na przełamanie stereotypu! W ofercie półkolonii Centrum Pływania Hydra przygotowaliśmy jedną z najlepszych gier zespołowych uczących… pracy w zespole – Rugby Tag. Sprawdźcie, co to za gra i o co w niej chodzi!


Rugby Tag, to odmiana gry w Rugby, przygotowana specjalnie dla dzieci i młodzieży, która bazuje na podstawowych zasadach Rugby. Gra w założeniu jest jednak bezkontaktowa, to znaczy, nie występuje tu element „szarży” – ataku na przeciwnika celem przewrócenia go na ziemię. Zamiast tego, każdy z zawodników posiada tagi – dwie szarfy przymocowane na wysokości bioder po lewej i prawej stronie ciała.

nauka pływania wrocław, nauka pływania dla dzieci wrocław, półkolonie wrocław, nauka pływania dla dorosłych, english swimming lessons

Zadaniem zawodników, jest przeniesienie piłki na pole punktowe przeciwnika. Jeśli jednak przeciwnik zerwie jeden z tagów zawodnika atakującego, musi on w ciągu 3 sekund lub 3 kroków podać piłkę do zawodnika ze swojej drużyny. Jeśli jednak nie zdąży tego zrobić lub obrońca zerwie dwa tagi zawodnikowi będącemu w posiadaniu piłki, sędzia natychmiast dyktuje rzut wolny dla obrońców.

W przypadku zerwania przez obrońcę jednego z tagów zawodnika z piłką, podnosi on rękę z tagiem w górę i krzyczy „tag”. Od tego momentu jest on wyłączony z gry, do czasu, aż zwróci tag właścicielowi. Mechanizm ten, choć z pozoru nielogiczny, jest bardzo przemyślany, ponieważ cała akcja zerwania tagu, jest imitacją „szarży” z prawdziwego Rugby, w której to zarówno atakujący, jak i obrońca, po udanej szarży, są chwilowo wyłączeni z dalszej akcji.

Tak jak w grze Rugby, podania piłki nie mogą być wykonane do przodu. Różnicą natomiast jest fakt, że w Rugby Tag niedozwolone jest kopanie piłki nogą.

nauka pływania wrocław, nauka pływania dla dzieci wrocław, półkolonie wrocław, nauka pływania dla dorosłych, english swimming lessons

W Rugby Tag, tak jak i w Rugby, występuje jajowata piłka, której kształt zawdzięczamy tradycji. Od początku istnienia gier uznawanych za przodków Rugby, piłka miała właśnie taki kształt. Miało to związek z tym, że w tamtych czasach, piłkami były napompowane powietrzem świńskie pęcherze, które mają kształt owalny. Dodatkowo pierwsza piłka, którą wykonano z kauczuku, zaprojektowana została przez Richarda Lindona, mieszkańca małej wioski Rugby, skąd pochodzi ta dyscyplina sportu.

nauka pływania wrocław, nauka pływania dla dzieci wrocław, półkolonie wrocław, nauka pływania dla dorosłych, english swimming lessons

Gra Rugby Tag jest bezkontaktową formą gry Rugby, ponieważ jedynym kontaktem w tej grze jest zrywanie przeciwnikowi tagów. Zabronione jest chwytanie przeciwnika, przewracanie go, odpychanie, a nawet wyrywanie piłki z jego rąk. Dzięki temu, grę tę można stosować nawet w najmłodszych grupach wiekowych.

Grę Rugby Tag zaprezentujemy i pouczymy podczas PÓŁKOLONII ZIMOWYCH, na które zapraszamy wszystkie dzieci w wieku 7-12 lat.