Żabka – czy to bezpieczna, służąca zdrowiu technika pływacka?

Dlaczego lekarze zabraniają pływania żabką❓❌🐸 Czy aby na pewno żabka jest taka niezdrowa? 🤔🤔
Na wstępie warto podkreślić, różnice w znanych technikach żabki. Wyróżniamy dwie główne techniki. Pierwszą z nich jest bardzo często spotykana na basenach rekreacyjnych „żabka dyrektorska” albo inaczej „żabka prezeska”, gdzie pływak przez cały czas trzyma głowę nad wodą. Przeciwieństwem jest żabka kryta, gdzie głowę chowa się do wody przy każdym cyklu. Taka żabka jest określana jako styl klasyczny.
Bardzo często słyszymy, że pływanie żabką wpływa negatywnie na kręgosłup, a najbardziej na odcinek lędźwiowy. Bardzo często lekarze opierając się tylko i wyłącznie na tym przeświadczeniu, zalecają każdemu pacjentowi z problemami z kręgosłupem zrezygnować z pływania żabką.
Znani nam fizjoterapeuci, specjalizujący się w fizjoterapii w wodzie, nie do końca się z tym zgadzają. O ile pływanie żabką dyrektorską jest szkodliwe, ponieważ przez ciągłe trzymanie głowy w górze zwiększa się napięcie izometryczne szyi, tak pływanie krytą żabką już nie zawsze jest szkodliwe.

Dla potwierdzenia tej teorii przytoczyć możemy badania fińskich naukowców, którzy przebadali grupę 46 pływaków rekreacyjnych. U grupy tej badano parametry kifozy piersiowej i lordozy lędźwiowej w trzech pozycjach – podczas pływania żabką, pływania grzbietem oraz podczas stania. Podczas pływania mierzono maksymalne i minimalne ustawienie kręgosłupa w czasie całego cyklu ruchów.
Zauważono, że kąt lordozy lędźwiowej ma największe parametry podczas stania, zaś dużo mniejsze parametry zaobserwowano podczas pływania grzbietem i następnie żabką.
W kifozie piersiowej zaś największe zmniejszenie kifozy tj. „zmniejszanie garba” wystąpiło podczas pływania żabką, następnie grzbietem, a najwięcej garbiono się podczas stania.
Podsumowując bardziej obciążony kręgosłup jest podczas stania niż podczas pływania.
Badanie – (Analysis of Lordosis and Kyphosis in Swimming, Imke HO FLING, Stephan LINNENBECKER, Bodo UNGERECHTS, Klaus NICOL) znajdziecie tutaj: https://www.researchgate.net/…/307964870_Analysis_of…
Warto również tutaj wspomnieć, że rzeczywiście istnieją przypadki, gdzie pływanie żabką jest wręcz zabronione, a są to m.in. kręgozmyk odcinka lędźwiowego oraz aktywny zespół rwy kulszowej. Pływania żabką nie zaleca się także w przypadku występowania schorzeń kolan. Krzywdzącym jednak jest stwierdzenie, że żabka ogólnie jest niezdrowa dla naszego kręgosłupa.
Tak naprawdę można pływać każdym stylem, tylko każdy styl wymaga lekkiej modyfikacji w zależności od wady postawy oraz problemów natury fizjoterapeutycznej. Jeśli więc masz problemy z plecami, nie rezygnuj z ruchu i aktywności w wodzie, tylko znajdź wykwalifikowane osoby, które pokażą Ci jak w Twoim przypadku bezpiecznie pływać również żabką. 😉